A Közös Rendelkezésekről szóló Rendelet (CPR) 18. cikke előírja a tagállamok számára, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap Plusz, a Kohéziós Alap és az Igazságos Átmenet Alap által támogatott programok tekintetében vizsgálják felül egyes programjaikat 2025. március 31-ig.
A 2021-2027-es programozási időszakban az eredményességi felülvizsgálat 2014-2020-as időszakban ismert formája megszűnt, és a tagállamok az operatív programok esetében a 2026. és 2027. évre eső uniós hozzájárulás korábban elkülönített 50%-át (rugalmassági összeg) kizárólag a 2025-ben esedékes úgynevezett félidős felülvizsgálat eredményétől függően allokálhatják.
Az 1. prioritási tengelyen (Vállalkozásfejlesztés) az indikátorok egy része a tervezettnél magasabb szinten teljesítette a 2024-es mérföldkövet, másik része viszont – az indikátorok értékeihez hozzájáruló felhívások késői indulása miatt – nem teljesült. Ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy az 1. prioritást érintően a 2029-es OP célérték várhatóan minden indikátor esetén teljesülni fog.
A legnagyobb kockázat egyértelműen a 2. prioritási tengely (Kutatás, fejlesztés, innováció) esetében van, ahol egyik indikátor sem érte el a 2024-es mérföldkövet. Az alulteljesítés oka a legtöbb esetben az, hogy nem jelentek még meg az indikátorok értékéhez hozzájáruló, a célok elérését támogató, (részben) blokkolással érintett felhívások.
A 3. prioritási tengely (Fenntartható munkaerőpiac) a célkitűzés indikátorainak egy része teljesült, ugyanakkor másik része a kapcsolódó felhívás késői indulása miatt nem teljesült, ugyanakkor azonban a 2029-es célértékek várhatóan teljesülni fognak.
A 4. prioritási tengely (Ifjúsági Garancia) kiemelt projekt kapcsán az indikátorok 50-100% közötti szinten teljesültnek tekinthetők, azonban a 2029. évi célérték megfontolandó.
Az 5. prioritási tengelyen (Felsőoktatás, szakképzés) az ESZA+ indikátorok esetében a prioritási tengelyen – hasonlóan a 2. prioritási tengelyhez – az alulteljesítés leginkább annak következménye, hogy még nem jelentek meg az indikátorok elérését biztosító felhívások, melynek oka a feljogosító feltételek miatti blokkolásra vezethető vissza.
A Tanács 2024. évi országspecifikus ajánlása szerint Magyarország kihasználhatná a Stratégiai Technológiák Európai Platformja (STEP) által kínált lehetőségeket a mély- és digitális technológiákra (például dolgok internete, big data, mesterséges intelligencia), a tiszta és erőforrás-hatékony technológiákra (például megújuló energia, geotermikus energia) és a biotechnológiára (gyógyszerek, egészségügyi termékek) irányuló beruházások fellendítéséhez, miközben az említett ágazatok munkaerő-keresletének kielégítése érdekében beruház a készségekbe és képesítésekbe.