A Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara székházában megrendezett egész napos ESG témájú workshop nagy érdeklődést váltott ki az építőipari vállalkozók körében. Az esemény, melyet az MKIK és a ZVKIK közösen szervezett, „Az ESG-jelentéstételről” címet viselte, és arra összpontosított, hogy miként integrálhatók az ESG (Environmental, Social, and Governance) szempontok a vállalkozások mindennapi működésébe.
A workshop során a szakértők valós példákon keresztül mutatták be az üvegházhatású gázok elszámolási protokolljának alapjait valamint a követhető jó gyakorlatokat különös tekintettel az építőiparra. Ez az ágazat az egyik legjelentősebb szén-dioxid kibocsátó Magyarországon és az Európai Unióban, így különösen nagy szabályozási nyomással néz szembe. Az eseményen a vállalkozók választ kaptak arra, hogy miként illeszthetők be a fenntarthatósági szempontok a vállalkozásuk működésébe, hogyan mérhetik fel az ESG szabályozásokkal kapcsolatos érintettségüket, valamint mit jelent a jelentéstételi kötelezettség. Az esemény rávilágított, hogy bár az ESG tényezők nem minden ágazat esetében egyformán relevánsak, az építőipar kiemelt figyelmet érdemel a fenntarthatósági célok elérése érdekében.
A beszállítói körben dolgozó kis- és középvállalkozásoknak sincs idejük halogatni a felkészülést, bár csak 2026-tól lesz kötelező számukra ESG-beszámoló készítése, viszont a gyakorlatban már most minősíti őket az a nagyvállalat, amelyiknek dolgoznak és ugyanez igaz a hitelezés területére is.