keresés a weboldalon

Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

Az EU erdőirtás elleni rendeletéhez kapcsolódó információk

A PwC hírlevelében megjelent cikk a 2023. június 29-én hatályba lépett erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről szóló 2023/1115/EU rendelethez (EUDR) kapcsolódó információkat összesíti, segítséget nyújtva az érintetteknek az időben való felkészüléséhez.

A rendelet 2024. december 30-án lép hatályba, és az erdőirtással összefüggő 7 releváns áruból (kakaó, kávé, olajpálma, szarvasmarha, szója, gumi és fa) és a belőlük készült releváns termékek kiterjedt listájára vonatkozik. A rendelet az erdőirtás és az erdőpusztulás visszaszorítása érdekében 3 szigorú követelményt állít fel:

  • a termékek nem járulhatnak hozzá erdőirtáshoz vagy erdőpusztuláshoz,
  • előállításuk az előállító/gyártó ország jogszabályai szerint történt,
  • kellő gondosságra vonatkozó nyilatkozat vonatkozik rájuk.

A rendelet azon piaci szereplőket érinti, akik kereskedelmi tevékenység keretében releváns termékeket hoznak forgalomba vagy visznek ki, valamint azon kereskedőket, akik kereskedelmi tevékenység keretében releváns termékeket forgalmaznak.

Az érintett vállalkozásoknak egy kockázatkezelési rendszert kell bevezetniük és működtetniük, amely biztosítja azt, hogy a termékek erdőirtásmentesek. Továbbá a rendelet előírása szerint a társaságok évente kötelesek nyilvánosan beszámolni az átvilágítási rendszerükről, és 5 évig meg kell őrizniük az átvilágítással kapcsolatos dokumentumokat. Ezek jelentős adminisztrációs terhet, meg nem felelés esetén pedig többletköltséget jelenthetnek a vállalkozások számára.

A nagyvállalatokra 2024. december 30-tól vonatkozik a rendelet, míg a kis-és mikrovállalkozásokra 2025. június 30-tól.

Az átvilágítást 2024-től Magyarországon a 2023. évi CVIII. tv. (ESG törvény) írja elő, míg uniós szinten majd 2027-től kezdődően a CSDDD / CS3D (Corporate Sustainability Due Diligence Directive). Az EUDR-rendelet a tárgyi hatálya alá tartozó termékek körét az EU Kombinált Nómenklatúrája szerinti vámtarifaszámok szerint határozza meg.

A rendeletnek való nem megfelelés komoly következményekkel jár. Ilyen következmény lehet a vámeljárás során megállított termékek esetében, hogy nem engedik azokat az EU-ba behozni vagy onnan kivinni. A büntetés a károkozással lesz arányos, érinti a piaci szereplőt és a kereskedőt is egyaránt. A pénzbírság mértéke a termék uniós árbevételének 4%-át is elérheti. A rendeletnek való meg nem felelés következménye lehet a közbeszerzésekből történő kizárás, illetve a szankció nyilvánosságra hozatala, ami reputációvesztést eredményezhet a vállalkozás számára.

A fentiekről bővebben a PwC hírlevelében olvashat.