keresés a weboldalon

Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

A kormányzati digitális innováció (GovTech)

Elérhető a 2024. október 18-án az OECD által közzétett „A digitális innováció lehetővé tétele a kormányzatban – Az OECD GovTech-politikai keretrendszer” című kiadvány.

Mivel a kormányok egyre inkább arra összpontosítanak, hogy miként lehet a legjobban kísérletezni a digitális technológiákkal, például a mesterséges intelligenciával, és hogyan lehet a legjobban alkalmazni azokat, a GovTech egy olyan mechanizmust kínál, amely ezt agilis, innovatív és költséghatékony módon teszi lehetővé. Ez nemcsak a közszféra hatékonyságának és eredményességének javítását segíti elő, hanem elősegítheti a startupok és az újabb szolgáltatók részvételét is a kormányzati piacon.

A kiadvány bemutatja az OECD GovTech definícióját, és meghatározza GovTech szakpolitikai keretrendszerét – útmutatást adva az országoknak, hogyan teremtsék meg a GovTech együttműködések ideális feltételeit, és hogyan határozzák meg a megfelelő forgatókönyveket, amelyekben a GovTech-et a maximális hatás elérése érdekében használják. Az OECD GovTech-politikai keretrendszerének útmutatóként való felhasználásával a kormányok magabiztosabban használhatják a GovTech-partnerségeket a hatékonyabb és innovatívabb digitális átalakulás lehetővé tétele érdekében.

A 2023-as OECD Digitális Kormányzat Index (DGI) eredményei azt mutatják, hogy a GovTech egyre elterjedtebb gyakorlat, amely elősegíti a digitális átalakulást és értékes eszközként szolgál a politikai kihívások megoldásában. Az OECD 33 tagállama közül, amelyek részt vettek a DGI-ben:

  • 70%-uk már megvalósította a digitális stratégiákat a GovTech ökoszisztémával való együttműködésre.
  • 55%-uk a GovTech-et használja az innováció, a kísérletezés kultúrájának és az együttműködés előmozdítására.
  • 42%-uk a GovTech-et alkalmazza a technológiák, például a mesterséges intelligencia (AI) tesztelésére és alkalmazására.

Az OECD GovTech-politikai keretrendszerének útmutatóként való felhasználásával a kormányok magabiztosabban használhatják a GovTech-partnerségeket digitális kormányzati stratégiáik részeként, és maximalizálhatják az együttműködések hatását. Bár nem szükséges azonnal bevezetni az összes elemet, a kormányok rövid távon a keretrendszer egyes elemeire összpontosíthatnak, hogy nagyobb innovációt és agilitást vezessenek be a közszférába.