Szakképzés új struktúrája
Az új képzési struktúrában két iskolatípust különböztetünk meg: technikum és szakképző iskola.
Az új struktúra alapelve szerint az iskolarendszer feladata, hogy széles ágazati szakmai alaptudást és a foglalkoztatók által elvárt kompetenciákat adjon. Ezzel az ágazati alaptudással lehet a duális gyakorlati képzésben hatékonyan elsajátítani a speciális szakmai ismereteket. Az iskolából kikerülő szakemberek ezzel a biztos szakmai alaptudással és a tanulás képességével lesznek képesek a felnőttképzés és a vállalati továbbképzés rendszerében megújítani a tudásukat szakmai karrierjük során.
Technikum
- Általában 5 év, de egyes szakmák esetében 6 év a képzési idő, érettségivel és technikusi végzettséggel zárul.
- Az első 2 évben ágazati alapoktatás zajlik, majd a sikeres ágazati alapvizsgát követően (harmadik évfolyamtól) duális képzőhelyen történik az oktatás szakképzési munkaszerződéssel.
Előnyei:
- Először ágazatot választ a tanuló, majd 2 év után szakosodik
- Egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit
- Technikusi vizsga emelt szintű érettségi tantárgynak számít
- Felsőoktatás előszobája, továbbtanulásnál előny a technikusi végzettség azonos ágazaton belül
Szakképző iskola
- Általában az oktatás 3 éves, de egyes szakmák esetében 4 év a képzési idő, szakmai vizsgával zárul.
- Az első évben ágazati alapoktatás zajlik, majd sikeres ágazati alapvizsga után (második évfolyamtól) duális képzőhelyen történik az oktatás szakképzési munkaszerződéssel.
- Első évfolyam végén átjárhatósági lehetőség
Előnyei:
- Először ágazatot választ a tanuló, mellyel 1 évig ismerkedik
- évfolyam után szakmaválasztás, ezt követően 2 évig vállalati körülmények között, duális képzés keretében folyik a szakma elsajátítása
A szakmai képzés lehetőséget biztosít a csak érettségizett, gimnáziumot végzettek, valamint az egyetemi tanulmányaikat feladó fiatalok részére. Ebben az esetben rövidebb idő alatt megszerezhetőek a szakmák.
Általános tudnivalók
A tanuló és a képzésben részt vevő személy szakirányú szakmai oktatása a duális gyakorlati képzőhelyen írásban kötött szerződés, ún. szakképzési munkaszerződés (rövidítve SZMSZ) alapján történik. A szakképzési munkaszerződésről bővebben»
Szakképzési munkaszerződést csak olyan tanuló köthet, aki rendelkezik sikeres ágazati alapvizsgával, vagy felmentéssel.
Szakképzési munkaszerződést az a duális képzőhely köthet, amely a duális képzőhelyek nyilvántartásában szerepel. A nyilvántartást a tanuló gyakorlati képzését vállaló kérelmező telephelye szerint területileg illetékes gazdasági kamara vezeti.
A duális képzőhelyek nyilvántartásáról bővebben»