keresés a weboldalon

Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

Összkép Magazin – Új világrend

Az „Összkép a világ vezető elemző műhelyeinek témáiból – 1.rész: Új világrend” című cikkben a globális elemző intézetek által feldolgozott információk alapján kialakuló új világrendszer alapelvei és kihívásai kerülnek bemutatásra.

Az Intézetek cikkei alapján az új világműködést három fő folyamat alakítja:

  • A technológia fejlesztését egyre jobban áthatja a politika. A fogyasztói érdeken és a profiton kívül a politikai szempontok is egyre jobban befolyásolják, milyen algoritmusok és platformok segítségével tájékozódunk, küldünk üzenetet, vásárolunk. A technikai újítások pedig éles nemzetbiztonsági kérdéseket vetnek fel – Kína, az USA vagy EU fog több adatból jobb mesterséges intelligenciát építeni, hasznosabb és veszélyesebb robotokat gyártani?
  • A biztonság, a hatalmi szempontok hátrébb sorolják a piaci logikát. A globális üzletek és cégek nem megszűnnek, hanem alkalmazkodnak ehhez a változáshoz – a szóló- helyett a basszusgitár kerül az üzletemberek és a gazdaságpolitikusok kezébe.
  • Kína a főszereplő az új világműködésben, minden szektorban és államközi kapcsolatban. A fegyverkezési és a technológiai versenyben, az energiaforrások és a nyersanyagok kontrolljában, a globális pénzügyi rendszer alakulásában, az értékláncok átalakulásában egyaránt Kína érdekeivel, lépéseivel és lehetőségeivel foglalkozik a világ.

Az elemzés első része a koronavírus okozta válság során kibontakozó változásokat vizsgálja, és hangsúlyozza a globális think tankek által felvetett fő témákat. A módszertan során 15 vezető think tank 2023-as elemzéseit dolgozták fel, melyek alapján három fő folyamatot azonosítanak az új világrendszerben: a technológia fejlődése politikai befolyással, a biztonság és hatalom elsődlegessé válása a piaci logika rovására, valamint Kína főszerepe minden területen és államközi kapcsolatban. Az elemzések rávilágítanak a világba beköltöző bizonytalanság rendjére, és számos nyitott kérdést vetnek fel, mint például egy esetleges háborút Kína és az Egyesült Államok között, a kínai gazdasági térnyerését vagy az átalakuló globális intézmények sorsát.

A cikk továbbá kiemeli, hogy a digitális térben az adatvédelem és a technológia kulcsfontosságú területté vált a katonai biztonság terén. A fókuszban Kína és az Egyesült Államok rivalizálása áll, miközben a világ fejlett országainak szereplése és döntései meghatározóak lesznek a jövő alakulásában. Az elemzés azt sugallja, hogy a világ két nagy blokkra szakadhat, és a nagyhatalmak közötti verseny jelentős kihívások elé állítja a világot, melyekre a politikai, gazdasági és katonai szempontoknak egyensúlyban kell válaszolniuk.