Az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság megbÃzásából 2008 óta zajlik a KKV-k pénzügyi hozzáférésérÅ‘l szóló felmérés (Survey on the Access to Finance of Enterprises – SAFE), mivel a KKV-k kulcsfontosságú szereplÅ‘i az európai gazdaságnak. A KKV-knak sajátos finanszÃrozási igényeik vannak, és különbözÅ‘ kihÃvásokkal szembesülnek a finanszÃrozáshoz való hozzáférés terén. Ezért a SAFE felmérésben résztvevÅ‘ vállatokat véletlenszerűen választották ki. A felmérés mintavétele három szempont alapján történt: országméret, vállalatméret és iparág. A kutatási munkát telefonon és/vagy online végezték egy dedikált kérdÅ‘Ãv alapján. A felmérés az 2023 áprilisától októberéig terjedÅ‘ idÅ‘szakot ölelte fel. A minta 11 523 vállalatot fogott magában az euróövezetben, amelyek közül 10 499-nek (91%) kevesebb volt 250 alkalmazottja.
A SAFE tanulmány a KKV-k pénzügyi és operatÃv környezetét vizsgálja az Európai Unióban. A tanulmány rámutat a KKV-k hitelezésre való támaszkodására, az gazdasági kihÃvásokra, a növekedési kilátásokra és az operatÃv problémákra. A KKV-k jelentÅ‘s többsége továbbra is a hagyományos hitel finanszÃrozási módszerekre támaszkodik, mint például a lÃzing, hitelkeretek és banki hitelek, sokan az új finanszÃrozás helyett belsÅ‘ forrásokat választanak.
A gazdasági klÃmát romló kilátások, emelkedÅ‘ kamatlábak és szigorúbb fedezeti követelmények jellemzik, ami fokozott keresletet eredményez a pénzügyi erÅ‘források iránt, alacsonyabb bizalom mellett, ami a finanszÃrozási lehetÅ‘ségek iránti bizalom csökkenéséhez vezet.
A KKV-k forgalmi várakozásainak helyreállása tapasztalható, de továbbra is korlátozott az optimizmus a jelentÅ‘s növekedés iránt. Az elÅ‘rejelzésben a finanszÃrozási tÃpusok többségének rendelkezésre állása jelentÅ‘sen romlik, némi javulással a saját tÅ‘ke terén. Az operatÃv kihÃvások jelentÅ‘sök, a KKV-k szembesülnek a munkaerÅ‘- és anyagköltségek emelkedésével, növekvÅ‘ kamatköltségekkel és csökkenÅ‘ jövedelmezÅ‘séggel. A tapasztalt munkaerÅ‘ hiánya, valamint az új ügyfelek megszerzésével kapcsolatos nehézségek és a késedelmes fizetések okozta problémák elterjedtek.
A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy a KKV-k jelentÅ‘s kihÃvásokkal néznek szembe a növekedés és az ellenálló képesség fenntartása terén a pénzügyi korlátok és az operatÃv akadályok miatt.
FÅ‘bb megállapÃtások
A felmérés eredményei szerint az euróövezet vállalatai növekvő forgalmat jelentettek, bár a nettó arány csökkent az előző felmérési körhöz képest. A vállalatok nettó 20%-a jelentett növekedést, ami jelentősen alacsonyabb arány, mint az előző felmérési körben. A forgalomnövekedést jelző nettó arány mind a nagyvállalatoknál, mind a KKV-knál csökkent. Azonban a csökkenés erősebb volt a nagyvállalatok esetében. Több vállalat tapasztalt profitromlást, mivel a munkaerő- és más nem munkaerő-költségek tovább növekedtek. Ebben a felmérési körben a KKV-k 18%-a és a nagyvállalatok 7%-a jelentett profitromlást nettó értelemben. A jövedelmezőség romlása tükrözi a munkaerőköltségek emelkedését, amit a vállalatok nettó 75%-a jelentett. Hasonló nettó arányban jelentették a vállalatok anyag- és energia-költségek emelkedését, bár az arány alacsonyabb volt, mint az előző felmérési körben.
A növekvő kamatköltségek további terhet jelentenek a jövedelmezőségre, a vállalatok jelentették, hogy a magasabb kamatköltségek történelmi csúcsra emelkedtek a felmérésben (47%). A nagyvállalatokat (58%) szélesebb körben érintette a kamatköltségek emelkedése, mint a KKV-kat (40%).
A múlt évhez képest összességében nőtt a pénzügyileg sebezhető vállalatok aránya, majdnem elérve a COVID-19 járvány alatti szintet. A pénzügyi sebezhetőségi mutató, ami a vállalatok pénzügyi helyzetének átfogó mutatója, arra utal, hogy az euróövezet vállalatainak 9%-a jelentős nehézségekkel szembesült az elmúlt hat hónapban vállalkozásuk vezetése és adósságaik törlesztése terén.
A hitel, mint finanszÃrozási eszköz releváns az EU27 KKV-knak (82%), ami az elÅ‘zÅ‘, 2022 decemberi felmérés óta nem változott. A legfontosabb hitel finanszÃrozási formák a KKV-k számára a lÃzing vagy bérlet (48%), a hitelkeret, banki folyószámlahitel keret vagy hitelkártya (47%), banki hitelek (46%). A támogatott vagy kedvezményes banki hiteleket emlÃtÅ‘k aránya (38%) csökkent az elÅ‘zÅ‘ felméréshez képest, mÃg a kereskedelmi hitel (32%) továbbra is növekszik.
Kevesebb KKV emlÃt más hitel finanszÃrozási formákat (19%), részvények (10%) és faktoring (9%). Az EU tagállamainak nagy többségében a KKV-k azt állÃtják, hogy vállalkozásuk számára legalább egy hitel finanszÃrozási forma releváns.
Azok közül, akik számára a hitelkeret, banki folyószámlahitel keret vagy hitelkártya releváns, a KKV-k több mint négy tizede (42%) az elmúlt hat hónapban nem használta, mert elegendÅ‘ saját forrással rendelkezett. A KKV-k ez irányú hitelkérelmeinek csupán 6%-át utasÃtottak el. AKKV-k ötöde (20%) jelentkezett banki hitelért, közülük majdnem kétharmad (64%) megkapta a kért összeget, és 7%-nak elutasÃtották a kérelmét.
A tájékoztatók (angol) ezen a linken érhetők el.
A teljes jelentés (angol) ezen a linken tekinthető meg.
Összefoglaló tájékoztató (angol) ezen a linken érhető el