A kiégés korunk egyik égető problémája. A felgyorsult világ, a teljesítménykényszer okozta nyomás, az állandó stressz oda vezethet, hogy eltűnik a munka iránti elkötelezettség, melyet frusztráció, bezárkózás, depresszió követhet.
A „Szövetségben a Vállalkozókkal” vállalkozásfejlesztési projekt keretében rendezett HR klub workshopján Csatlós Csilla kiégés specialista coach volt a vendégünk, vagyis pontosan mi voltunk az Ő vendégei. A helyszín, Bonne Chance Hotel, Bázakerettyén, melynek környezete és miliője árasztja magából a nyugalmat.
A Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara nevében Bangó-Rodek Viktória képzésért felelős vezető köszöntötte a résztvevőket. Rövid bemutatkozás után Csatlós Csilla megdöbbentő számokkal és példákkal támasztotta alá, hogy ma Magyarországon és szerte a világban a kiégessél küzdők száma hatalmas számokat ölt. A kiégés kialakulásának jeleitől egészen a megoldáskeresésig elvitte a hallgatóságot.
Elhangzott, hogy 2019 óta a WHO hivatalosan betegségként aposztrofálja a kiégést. Hazánkban pszichológus kiírhat táppénzre, mert ki van égve valaki, de gyakorlatilag nincsen megteremtve a rehabilitáció, hiszen a kiégés kezelése nem igényel minden esetben kórházi kezelést.
– A Burnout-ról, vagy kiégési szindrómáról azt gondolják, hogy az csak lelki, agyi probléma. Alapvetően nem, mert abban a pillanatban, hogy átlép egy bizonyos szintet, szomatikus alapon kőkemény tüneteket okoz, tehát fizikai tüneteket, emésztési problémákat okoz, migrént, növeli a stroke kockázatát, növeli a szívinfarktus lehetőségét-hallhattuk Csatlós Csilla előadásában. Hozzátette, az esetek döntő többségében vissza is tudjuk fordítani a folyamatot. De ezt csak az tudja, akinek kellő önreflexiója van, képes maga elé odatartani a tükröt, és megnézni, hogy mik azok a dolgok, amiket újra meg újra elkövet, milyen határokat lép át, vagy ugyanúgy csinál. Egyes személyiségtípusok hajlamosak a kiégésre. Azok, akik introvertáltabbak, szorongóbbak, azok, akik kevésbé merik vállalni a véleményüket, a visszahúzódó típusúak, az önbizalomhiányosak, a feldolgozatlan traumákkal rendelkezők sokkal könnyebben esnek bele a kiégésbe, mint azok, akik egyébként mentálisan erősek és épek. Fontos, hogy képesek legyünk egyensúlyt tartani az életünkben.
Néhány hasznos gondolat az előadásból:
- Tünetek: Koncentráció zavar , feledékenység, cinikus, szarkasztikus személyiség
- A kiégés nem tűnik el rápihenéssel
- Nem oldja meg a másfél két hónapos eltávolodás, ha nem veszel igénybe segítséget
- Nem megoldás, nem beleállni a problémába
- “A kiégett embereknél félig üres a pohár”
- Szív és érrendszeri katasztrófáknak a többségét elősegíti a kiégés.
- A határok meghúzása nem csak a munkáltató felelőssége – Ki kell állnunk magunkért!
- A vezetőnek elérhetőnek kell lenni az emberei részére – csapatkohézió jobban működik
Csatlós Csilla rengeteg példával és hasznos tanácsokkal látta el a résztvevőket. Összegzéskét elmondható, a kiégés témaköre még több ehhez hasonló beszélgetést igényelne.